Ważne właściwości cynku
1 min readDobroczynne właściwości cynku doceniano już w starożytności, ale na to, by zyskać uznanie w czasach współczesnych, musiał czekać do dwudziestego wieku. Szczegółowe badania na temat cynku wykazały szereg jego pozytywnych właściwości względem ludzkiego organizmu. Aby prawidłowo funkcjonować, kobieta potrzebuje 13 mg cynku na dobę, a mężczyzna 16 mg.
Cynk wspiera pracę wielu układów w ciele człowieka i odpowiada za prawidłowe działanie blisko dwustu enzymów. Odgrywa kluczową rolę w budowie DNA, wspiera płodność i sprawność seksualną. Chroni organizm przed atakiem wirusów i bakterii, jest niezwykle ważny dla prawidłowego działania układu immunologicznego.
Pierwszym objawem, jaki towarzyszy niedoborom cynku są kruche i łamliwe paznokcie, oraz wypadające włosy. Zdarza się, że pojawia się także opryszczka. Również wzmożona podatność na infekcje wirusowe może być sygnałem, że w organizmie zaczyna brakować cynku.
Polacy borykają się z niedoborami cynku, gdyż w naturze występuje on głównie w produktach rzadko spożywanych: zarodkach pszenicy, wątrobie, małżach czy migdałach.