5 października 2022

Cenny Kwas foliowy

1 min read

Kwas foliowy (folacyna) jest substancją, należącą do witamin z grupy B. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „folium”, czyli „liść”. Kwas foliowy powszechnie występuje w pożywieniu, a mimo to jego niedobory należą do najczęściej występujących wśród witamin. Jego poziom ma wpływ na każdą komórkę organizmu, w szczególności na krwinki czerwone, komórki układu płciowego oraz żołądkowo-jelitowego.
Suplementacja kwasem foliowym jest szczególnie zalecana kobietom pragnącym zajść w ciążę i w czasie jej trwania. Jego niedobór wpływa na wzrost ryzyka samoistnych poronień, niską masę urodzeniową noworodków, a także uszkodzenia łożyska. Brak wystarczającej ilości folacyny w organizmie matki może grozić powstawaniem wad neurologicznych u płodu, a u noworodków zwiększa występowanie wad wrodzonych cewy nerwowej (bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa, przepuklina rdzenia kręgowego).
Ponadto suplementacja kwasem foliowym pozytywnie wpływa na funkcjonowanie pamięci, czujność, a także nastrój (niedobór może wywoływać depresję).
Kwas foliowy jest witaminą, która łatwo ulega utlenianiu, wrażliwą na światło i temperaturę, dlatego kupując tabletki z folacyną należy zwracać uwagę na to, by były one zapakowane w pojemnik z ciemnego szkła.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.