25 maja 2024

Mikro kontra makroelementy

1 min read

Dla dobrej formy organizmu niezbędne są witaminy i minerały. Te ostatnie dzielone są na mikro i makroelementy. Różnią się pomiędzy sobą dziennym zapotrzebowaniem, jakie wyraża na nie ludzki organizm. Należy zapewniać optymalne pokrycie pierwiastków, aby narządy i układy w ciele człowieka mogły bez zakłóceń wypełniać swoje obowiązki.
Mikroelementami określa się pierwiastki, na które dzienne zapotrzebowanie nie przekracza 100 mg. Często określa się je mianem pierwiastków śladowych, a w niektórych przypadkach również ultraśladowych. Do tej grupy zaliczają się: żelazo, miedź, cynk, jod, mangan, molibden, fluor, selen, chrom.
Do makroelementów zalicza się: wapń, magnez, chlor, potas, fosfor i sód. Są one niezbędne w ilościach przewyższających 100 mg na dobę.
Badania wykazały, że aż 30 składników mineralnych jest niezbędnych dla życia człowieka. Należy dołożyć wszelkich starań, by dostarczyć organizmowi ich właściwą dawkę i zapewnić sobie najlepszą formę. Składniki mineralne dostarcza zbilansowana dieta, można spożywać również specjalne preparaty.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.