9 grudnia 2023

Potas dla organizmu

1 min read

Potas zaliczany jest do makroelementów, dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek dla organizmu człowieka wynosi ok. 2,5mg. Oczywiście jest to w znacznym stopniu uzależnione od wielu czynników: płci, wieku, kondycji zdrowotnej. Warto dbać o prawidłowy poziom potasu w codziennej diecie, gdyż jest on składnikiem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.
Potas odgrywa kluczową rolę w działaniu układu sercowo-naczyniowego i jego niedobory mogą prowadzić do groźnych powikłań i chorób. To właśnie ten składnik odpowiada za prawidłowy rytm bicia serca czy ciśnienie krwi. Na tym jednak jego rola się nie kończy. Potas w dużej mierze reguluje gospodarkę wodną organizmu i zapobiega obrzękom. Pierwszym objawem niedoboru potasu w diecie mogą okazać się puchnięcia i obrzęki kostek, nóg, dłoni.
Natura obdarzyła ludzi bogatym źródłem potasu. Występuje on w pomidorach, ziemniakach, orzechach, pietruszce, warzywach strączkowych czy kaszach. Zbilansowana dieta powinna bez problemu pokryć całe zapotrzebowanie na potas, a w razie problemu można sięgnąć również po specjalne suplementy diety.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.