Wapń – nie tylko dla kości
1 min readWapń jest kluczowym dla ludzkiego rozwoju składnikiem mineralnym. Zaliczany jest do makroelementów, gdyż dzienne zapotrzebowanie na ten składnik przekracza 100 mg.
Wapń stanowi główny budulec kości i zębów. Już od najmłodszych lat należy strzec prawidłowego poziomu tego minerału w codziennej diecie. Im więcej wapnia dostarczy się organizmowi, tym mocniejsze i twardsze staną się kości. Tego cennego pierwiastka nie należy jednak łączyć wyłącznie z pozytywnym wpływem na kości i zęby, gdyż pełni on wiele ważnych ról. Jest niezwykle ważny dla prawidłowego przebiegu przemiany materii. Uczestniczy również w procesach krzepliwości krwi.
Jeśli nie dostarcza się organizmowi optymalnej dawki wapnia, pozyskuje on pierwiastek uwalniając go z kości. Może to prowadzić do odwapniania kości, przez co stają się one słabe i podatne na urazy i złamania. Braki wapnia mogą powodować próchnicę i krzywicę. Właściwa podaż wapnia jest niezwykle ważna dla pań w okresie menopauzy, gdyż w tym okresie grozi im menopauza.
Aby zadbać o optymalne dostawy wapnia, należy regularnie spożywać mleko i jego przetwory, jak również konserwy rybne, najlepiej ze szkieletami.