15 kwietnia 2024

Bor – pierwiastek śladowy

1 min read

Bor jest pierwiastkiem śladowym, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego. Obok witaminy D, wapnia i magnezu zapewnia właściwy metabolizm oraz rozwój tkanki kostnej. Związki boru, głównie lotne, zastosowane w większych ilościach są silnie trujące.
Suplementacja borem znajduje zastosowanie w profilaktyce osteoporozy, reumatoidalnego oraz młodzieńczego zapalenia stawów, złamań i osłabienia kości, zapalenia stawów i kości, a także posiada działanie łagodzące objawy menopauzy. Najkorzystniej wpływa ona na układ szkieletowy, szczególnie na gęstość kości u kobiet.
Do symptomów niedostatku boru w organizmie zalicza się zbyt niski poziom estrogenu u kobiet i testosteronu u mężczyzn, wzmożone wydalanie wapnia oraz magnezu, pogorszenie pamięci i innych funkcji umysłowych, a w głównej mierze osteoporoza.
Mimo, że na rynku znajdziemy suplementy diety zawierające jedynie brom, najlepsze efekty przynosi zażywanie tego pierwiastka w preparatach, wzbogaconych dodatkowo o wapń oraz magnez. Dzienna dawka w zależności od wieku i potrzeb może wynosić od 1 do 9 mg. Pamiętajmy, żeby wybierać produkty, które nie zawierają konserwantów i sztucznych barwników.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.