25 maja 2024

Karnityna, czyli wspomagane spalanie tłuszczu

1 min read

Jedną z substancji, które powinniśmy włączyć jako suplement naszej diety w czasie treningów, jest karnityna. Zbudowana jest z dwóch aminokwasów – lizyny i metioniny. Zaliczana jest do grupy substancji niezbędnych dla ludzkiego organizmu, czyli powinna byś dostarczana w odpowiedniej ilości, wraz z pokarmem. Substancja ta występuje w dwóch postaciach: aktywnej L-karnityny i obojętnej biologicznie D-krnityny.
Ludzki organizm magazynuje karnitynę, w przeważającej większości, w mięśniu sercowym oraz mięśniach szkieletowych. Pozostałe ok. 2% magazynowane jest w różnych narządach wewnętrznych.
L-karnityna wytwarzana jest w wątrobie, witamin z B1, B6, C, PP oraz żelaza. Należy jednak dostarczać ją organizmowi wraz z pokarmami. Najlepszym źródłem L-karnilyny jest mięso, gdyż białka roślinne zawierają tylko śladowe ilości tej substancji.
Badania naukowe wykazały, że L-karnityna obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Substancja ta pozwala podczas wysiłku fizycznego na uzyskiwanie energii z tłuszczów poprzez jego transport do komórek. Wpływa również korzystnie na regulację poziomu cukru we krwi.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.