25 lipca 2024

OD CZEGO ZALEŻY POZIOM WAPNIA?

1 min read

To, ile wapnia będzie się znajdowało w surowicy krwi jest zależne od kilku czynników. Przede wszystkim należy przyjrzeć się ilości wapnia w naszej diecie, temu jaki jest jego stopień wchłaniania w przewodzie pokarmowym oraz jaka część tego składnika jest wydalana wraz z moczem. Różne osoby, w zależności od wieku, płci czy stanu zdrowia, powinny spożywać odmienną ilość wapnia. Najwięcej suplementów z wapniem powinny używać kobiet karmiące, najmniej zaś – osoby starsze.
Zmniejszenie stężenia Jeżeli w naszej krwi jest za mało wapnia, to taki stan nazywany jest hipokalcemią. Jej skutkiem jest przede wszystkim nadmierna pobudliwość mięśni (a zatem mamy częste, bolesne skurcze) , zaburzenia krzepnięcia krwi oraz rytmu serca.
Homeostaza Nasze ciało stara się dbać o równowagę, dlatego też w razie braku wapnia we krwi stara się przywrócić jego prawidłowy poziom, korzystając z puli rezerwowej – kości. Jest to bezpośrednią przyczyną osteoporozy.
Co ciekawe, niedobory wapnia mogą się ujawniać nawet u roślin. Wówczas wywołują ich nieprawidłowy wzrost oraz martwicę niektórych organów.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.