15 kwietnia 2024

Rola żelaza w organizmie

1 min read

Ludzki organizm wymaga codziennego pokrywania zapotrzebowania na składniki mineralne. Jednym z najważniejszych jest żelazo, którego brak może skutkować niedokrwistością i anemią.
Rola żelaza w ciele człowieka jest doprawdy imponująca. Żelazo zawarte w hemoglobinie pomaga wiązać cząsteczki tlenu i rozprowadzać je do narządów, a żelazo w mioglobinie w podobny sposób dostarcza tlen do mięśni. Prawidłowy poziom żelaza jest kluczowy również dla odporności organizmu i ochrony przed infekcjami. Pierwiastek odgrywa także ważną rolę w walce z wolnymi rodnikami i zapobieganiu procesom starzenia.
Optymalny poziom żelaza jest niezwykle ważny dla kobiet w ciąży i rozwijających się w nich płodów, gdyż gwarantuje właściwy rozwój. Na niedobory żelaza narażone są panie, które miewają bardzo obfite miesiączki.
Zbilansowana, zdrowa dieta bez problemu pokrywa całe zapotrzebowanie na żelazo. Jest go mnóstwo w mięsie, wątrobie, żółtku jaj, buraczkach, warzywach strączkowych czy orzechach. W razie problemów z żywieniem można stosować także odpowiednie suplementy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.