5 października 2022

Selen w codziennej diecie

1 min read

Śladowe ilości selenu, jakich codziennie wymaga ludzki organizm, potrafią zdziałać naprawdę wiele. Pierwiastek ten odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego ciała i wszystkich jego układów.
Przez wiele lat selen był uznawany za truciznę i tym samym niedoceniany, a nawet odrzucany. Na chwilę obecną wyniki badań naukowych przeprowadzonych nad działaniem mikroelementu na ludzkie zdrowie wykazały jego wszechstronne zalety. Selen odgrywa kluczową rolę w przeciwdziałaniu atakom wirusów i bakterii. Bez niego nie może sprawnie pracować wątroba i trzustka. Działanie selenu łączy się również z zapobieganiem depresji, demencji starczej, schorzeń reumatycznych. Prawidłowy poziom selenu pomaga łagodzić objawy menopauzy i kontrolować libido.
Selen występuje głównie w orzechach brazylijskich, tuńczyku, słoneczniku, wątrobie wieprzowej i cielęcej, jak również w warzywach pochodzących z gleb bogatych w selen. Przyswajalność selenu obniżają węglowodany, więc osoby, które spożywają dużo słodyczy, mogą mieć problem z niedoborem selenu.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.