5 października 2022

Czym jest Lizyna w diecie sportowej

1 min read

Lizyna stanowi aminokwas niezbędny, który nie jest wytwarzany przez organizm człowieka i musi być dostarczany wraz z pożywieniem. Związek ten należy do grupy najbardziej rozpowszechnionych na Ziemi, dwudziestu aminokwasów białkowych.
Lizyna ma znaczący wpływ na prawidłowy wzrost i budowę kości u dzieci, a ponadto bierze udział w procesie naprawy tkanek oraz jest składnikiem koniecznym w produkcji hormonów, przeciwciał oraz enzymów. Suplementacja tym związkiem wspomaga zwalczanie wirusa opryszczki oraz półpaśca. Stosuje się ją również w profilaktyce osteoporozy i miażdżycy naczyń krwionośny, a także jako środek redukujący wypadanie włosów.
Preparaty z lizyną są bardzo często stosowane przez sportowców, szczególnie trenujących sporty siłowe i wysiłkowo-siłowe, ponieważ przyspiesza oraz ułatwia powysiłkową regenerację mięśni. Wspomaga również odbudowę włókien mięśniowych, uszkodzonych w trakcie intensywnych treningów.
Suplementacja lizyną nie może trwać dłużej niż 6 miesięcy bez przerwy. Preparaty z tym aminokwasem powinny zawierać wolną lizynę pochodzenia roślinnego. Natomiast jeżeli w składzie środka znajduje się cukier, sól lub skrobia świadczy to o jego niskiej jakości.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.