25 lipca 2024

Supelentacja cennym cynkiem

1 min read

Cynk stanowi jeden z niezbędnych mikroelementów, którego poziom w ustroju ma wpływ na pracę całego organizmu człowieka. Jego niedobór może powodować u dzieci gorszy rozwój zarówno fizyczny (niski wzrost) jak i umysłowy, natomiast u dorosłych sprzyja niedokrwistości, zapaleniom skóry, łysieniu, pogorszeniu procesu gojenia się ran, miażdżycy tętnic oraz innym schorzeniom. Jeżeli nie jesteśmy w stanie dostarczyć dostatecznej ilości cynku z pożywieniem lub prowadzimy tryb życia, powodujący jego usuwanie z organizmu (picie alkoholu, zażywanie niektórych leków, np.: pigułek antykoncepcyjnych) warto zastanowić się nad jego suplementacją.
Cynk bierze udział w wielu procesach, zachodzących w organizmie, m.in. w syntezie aminokwasów, syntezie oraz trawieniu białek, metabolizmie składników odżywczych, produkcji energii iin.. Ma znaczący wpływ na odporność, stan skóry i paznokci, jak również na zdrowie prostaty i płodność u mężczyzn.
Najlepiej przyswajalny jest w postaci chelatu aminokwasowego, najgorzej jako cynk organiczny. Dobre połączenie stanowią suplementy diety zawierające cynk, wapń i magnez, ale bez dodatku sztucznych barwników i konserwantów.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.