WAPŃ w diecie sportowej
1 min readWapń jest jednym z najważniejszych makroelementów, wchodzących w skład kości oraz niektórych ścian komórkowych. To właśnie on w głównej mierze tworzy kości oraz zęby. W znacznie mniejszym procencie wapń uczestniczy także w wielu procesach fizjologicznych. Niedobór wapnia u dzieci może objawić się i nich krzywicą, natomiast osoby dorastające oraz dorosłe z tego samego powodu odczuwają bóle kości, a w późniejszych latach może u nich dojść do rozwoju osteoporozy.
Wskazówki Na zbyt małą ilość wapnia może wskazywać ogromna podatność na stres, skłonność do alergii, stanów zapalnych oraz powracającej próchnicy zębów. Każdy z tych stanów powinien być dla nas sygnałem alarmowym, że w naszym ciele dzieje się coś nie tak.
Co niszczy wapń? W naszym układzie pokarmowym znajdują się substancje, które niszczą wapń i czynią go bezużytecznym. Mogą to być tłuszcze, kwas szczawiowy oraz fitynowy.
Jeżeli stosujesz dietę wysokobiałkową, w której znajduje się duża ilość fosforu, zapijasz to wszystko napojami gazowanymi lub alkoholem, to sam wypłukujesz także wapń z organizmu.