3 października 2022

Wypij dobry napój

1 min read

Na sklepowych półkach znaleźć można szeroką gamę napojów, które reklamowane są jako najlepsze dla ugaszenia pragnienia i dostarczenia organizmowi cennych składników. Wiele z nich jest określane mianem napojów dla sportowców. Warto przyjrzeć się im dokładniej, by wiedzieć, które płyny są naprawdę wartościowe.
Podczas zgłębiania tajników napojów gaszących pragnienie, można spotkać się z pojęciami napojów hipotonicznych, hipertonicznych, oraz izotonicznych. Warto poznać ich charakterystykę.
Przykładem napojów hipotonicznych jest woda mineralna lub rozcieńczone soki i herbaty. W szybkim czasie uzupełniają one wodę, nieco wolniej składniki mineralne i energię pochodzącą z węglowodanów.
Napoje hipertoniczne posiadają stężenie elektrolitów i cukrów wyższe niż stężenie płynów ustrojowych w ciele człowieka. Są dobrym zastrzykiem energii, ale słabo nawadniają. Są również kaloryczne i niezbyt zdrowe, jak ma to miejsce w wypadku słodkich napojów gazowanych.
Napoje izotoniczne powstały z myślą o optymalnym nawadnianiu i uzupełnianiu składników mineralnych utraconych z potem. Są doskonałą alternatywą dla osób aktywnych fizycznie i sportowców.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.