15 kwietnia 2024

Co, jeśli dostarczymy jej zbyt mało?

1 min read

Niedobór tego składnika zdarza się dość rzadko. Jeśli jednak się pojawi, typowe będą krwotoki z nosa. Ich cechą charakterystyczną będzie uporczywość oraz kłopot z ich opanowaniem.
Witamina D a wapń
Wśród witamin i minerałów, które w istotny sposób wpływają na kondycję naszego organizmu wymienić warto witaminę D. Mówiąc o niej, nie sposób nie wspomnieć o jej związkach z wapniem. To właśnie nim przyjrzymy się bliżej.
Witamina D a stan kości
Jeżeli zadbamy o to, aby w naszym organizmie nie zabrakło witaminy D, będziemy mogli cieszyć się mocnymi kośćmi oraz odpornymi na urazy mięśniami. Bez jej obecność wapń oraz fosfor, czyli dwa najważniejsze dla kondycji szkieletu pierwiastki, nie będą mogły się prawidłowo wchłaniać. Jednocześnie witamina D sprawia, że wydalanie tych pierwiastków z moczem zostaje istotnie zmniejszone.
Zmniejszone bóle stawowe
Witamina D, w połączeniu ze wspomnianym już wapniem oraz fosforem, sprawia, że przestają nas dręczyć bóle stawów. Warto podkreślić, że niezwykle korzystnie wpływa ona na leczenie artretyzmu. Sprawia, że wszelkie procesy zapalne, które toczą się w stawach zostają zahamowane. Osoby, które borykają się z dolegliwościami tego typu powinny więc pamiętać o spożywaniu produktów, które obfitują w witaminę D.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.