15 kwietnia 2024

Selen – jeden z kluczowych minerałów

1 min read

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak kluczowe role w naszym organizmie odgrywają pierwiastki i witaminy. Uświadamiamy sobie to najczęściej, kiedy borykamy się z niedoborami i towarzyszącymi im dolegliwościami. Tych przykrych objawów można z powodzeniem unikać, należy tylko dbać o zbilansowaną dietę i dostawę wszystkich ważnych składników.
Jednym z niezwykle cennych dla ludzkiego zdrowia pierwiastków jest selen. Mimo, że organizm potrzebuje jedynie jego śladowych ilości, pełni wiele kluczowych funkcji. Selen wspiera wiele układów i narządów, między innymi dba o prawidłową pracę tarczycy i reguluje pracę układu krwionośnego. Wpływa pozytywnie na płodność i libido, chroni przed atakami wirusów i bakterii. Objawem niedoboru selenu może być nawracająca opryszczka lub brak odporności na przeziębienia i infekcje.
Aby zadbać o właściwy poziom selenu wystarczy wprowadzić do jadłospisu orzechy brazylijskie, tuńczyka, słonecznik i owoce morza. Można również wprowadzić suplement, ale należy zachować ostrożność, by pierwiastka nie przedawkować.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.