15 kwietnia 2024

Czym jest Cholina

1 min read

Cholina stanowi witaminopodobny, organiczny związek chemiczny, o działaniu lipotropowym (zapobiegającym odkładaniu tłuszczu w wątrobie). Jest ona składnikiem niektórych fosfolipidów. Najważniejszym dla organizmu ludzkiego jest lecytyna, w której cholina występuje w postaci fosfatydylocholiny – bardzo istotnego elementu, wpływającego  na zdrowie całego ustroju.
Cholina jest składnikiem suplementów diety, które przede wszystkim mają za zadanie ochronę wątroby przed nadmiernym odkładaniem się w niej tłuszczu oraz cholesterolu. Preparaty, zawierające tą substancję wspomagają leczenie zapalenia wątroby, jej stłuszczenia, jak również marskości oraz innych schorzeń, dotykających ten organ. Zabezpieczają również wątrobę przed działaniem czynników szkodliwych i toksycznych, np.: skutkami nadmiernego spożycia alkoholu i niektórych leków, wirusów oraz promieniowania.
Suplementacja choliną obniża też poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi, a zwiększa ilość „dobrego” cholesterolu HDL. Wpływa to znacząco na zdrowie układu sercowo-naczyniowego.
Ponadto cholina jest stosowana w preparatach dla sportowców, gdyż poprawia ona wydolność fizyczną, co przekłada się długość oraz intensywność treningów.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.