3 października 2022

Czym jest Selen

1 min read

Selen musi być dostarczany do organizmu człowieka z pożywieniem. Jest to bardzo ważne, ponieważ stanowi on jeden z niezbędnych mikroelementów, a jego niedobory mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Suplementacja selenem w okresach, kiedy zbyt mało przyjmujemy go w czasie posiłków, jest konieczna. Jego zbyt niewielka podaż sprawia, że wzrasta ryzyko zachorowania na nowotwory, gdyż reguluje on procesy wzrostu oraz obumierania komórek ciała we właściwym tempie, zabezpieczając je przed groźnymi mutacjami. Ponadto selen wpływa na stan układu sercowo-naczyniowego, chroniąc naczynia krwionośne przed odkładaniem się cholesterolu, a także ma wysokie znaczenie dla lepkości krwi. Suplementacja selenem jest bardzo pomocna w rekonwalescencji po przebytym udarze i ataku serca.
Selen wpływa również na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, wspomaga detoksykację wątroby, jak również wpływa na płodność u mężczyzn, chroniąc komórki nasienia oraz pomagając w utrzymaniu dużej ilości plemników. Suplementacja tym mikroelementem ma też niebagatelne znaczenie dla zdrowia oczu, szczególnie w profilaktyce zaćmy, a także zwyrodnienia plamki żółtej.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.