3 października 2022

Potas – dlaczego jest tak cenny dla organizmu i gdzie go znaleźć

1 min read

Bardzo ważnym dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki wodnej organizmu pierwiastkiem jest potas. Nie potrzeba go wiele i jest produkowany samoczynnie przez organizm, lecz czasem występują niedobry. Generalnie zdrowa i zrównoważona dieta jest w stanie te niedobory odpowiednio uzupełnić.
Warto wiedzieć, że potas jest w stosunkowo dużych ilościach i dobrze przyswajalnej firmie zawarty w tak popularnym, często goszczącym na naszych stołach warzywie, jakim jest ziemniak. Także popularne i lubiane desery, jak kisiel czy budyń, oparte przecież na mące ziemniaczanej, dostarczają tego pierwiastka. Tak więc bardzo rzadko zdarza się, by jakieś problemy związane z niedoborami się zdarzyły. Jeśli już się objawiają jednak, to będą to tego typu problemy, jak np. opuchlizna, kurcze, kłopoty z ciśnieniem.
Jeśli chodzi o suplementację potasu – z tym trzeba szczególnie uważać. Najlepiej skonsultować się z lekarzem i on pomoże określić, czy faktycznie tego potasu nam brakuje, bo niestety także nadmierne stężenie tego pierwiastka mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.