25 lipca 2024

ZNACZENIE PIERWIASTKÓW

1 min read

Życie na ziemi opiera się na różnorakich związkach chemicznych, tworzonych przez wiele różnych pierwiastków. Niektóre z nich są wprost niezbędne do tego, by organizmy żywe funkcjonowały prawidłowo – takie to pierwiastki zwiemy biogenami. Najważniejszymi z nich są węgiel, wodór, azot oraz tlen. Wszystkie te pierwiastki tworzą najważniejszy budulec ciała – białko, oraz kwasy nukleinowe.
Makroelementy Makroelementy to te pierwiastki, które powinniśmy przyjmować w ilości ponad 100 g na dobę – są one niezwykle ważne, to substancje takie jak fosfor, magnez, chlor, azot, węgiel. Dbaj o to, by Twoja dieta i suplementacja obfitowała w te właśnie składniki.
Mikroelementy Mimo, iż mikroelementów potrzebujemy zdecydowanie mniej niż makroelementów, to także są one niezbędne do zdrowego życia. Ich niedobory lub nadmiary doprowadzają do różnych zaburzeń fizjologicznych.
Nie tylko wykorzystywane są one do budowania tkanek, ale także stanowią ważnych składników płynów ustrojowych, enzymów oraz związków organicznych, wykorzystywanych w naszym ciele na szeroką skalę.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.